Ergenlik… Bir ebeveyn için sanırım en korkutucu ve kontrolun en kaybedildiği dönem. Ne yapacağız nasıl yapacağız derken çocuğunuzdan her gün duyduğunuz itirazlar yetmiyor gibi sizi aşağılamaya çalışmalar ve hiç bitmeyecek gibi gelen günler…

 

Ergenlik bir insanın yetişkinlikten önceki son çıkışı, çocukluğun bitişi, kimliğin oturtulduğu dönemdir. O nedenle büyük önem taşıdığı gibi korku dolu zamanları da getirir. Çünkü beynin frontal lobunun ve gri maddesinin hücrelerinin en çok büyüdüğü ve gereksiz hücrelerin yok edilmesinden önceki bu son dönem yetişkinlik yaşantınızda da kim olacağınızın ön göstergesi gibidir. Sinir hücrelerinin üretimindeki artış ile birlikte düşünme, yeni deneyimler, yeni keşifler için daha meraklı ergen grubunu zaptetmek zordur ama doğru yöne kanalize edebillirseniz sonuç muhteşem olur. O yüzden merak duygularının en üst düzeylerde olduğu ve yeni deneyimler için aç bu insanların engellenmesi yerine sağlıklı sınırlar konulması büyük önem taşır. Bu noktada ergenin isteklerine bahane bulmaktan çok kendi sınırlarınızı biraz genişletmeniz daha yararlı olacaktır. Çünkü hayatı deneyimlemek isteyen bir ergene küçük çocuğunuz gibi sert sınırlar koymaya kalkarsanız tam tersi bir tepki ile karşılaşırsınız. Sınırların dinamik olmasının faydasını göreceğiniz bu dönemde siz biraz esneterek ve çocuğunuz ile kuracağınız tatlı sert ilişki sayesinde kolaylıkla atlatabilirsiniz. Ancak şunu söylemek isterim ergenin bugün yaptığı hareketlerin bir çoğu aslında çok daha derinden 3 yaşındaki tepkisel dönemlerinden kaynaklanıyor olabilir. Çünkü o dönem kontrol edebildiğini sandığınız çocuğunuz duygularını içine atarak bugün size yansıtıyor olabilir.

 

Nasıl Davranmalı?

Anne baba olarak çocuğunuzun nasıl bir birey olmasına destek olmak istiyorsunuz sorusunun cevabını vererek kendi değerlerinizi çocuğunuza aktararak onu büyütürseniz ergenliğin daha ziyade karşı çıkışlarını yaşar ancak endişe etmeye gerek bırakmazsınız. Bu dönemde çocuğunuzun kendine güvenen ve ayakları üzerine basan sağlam bireyler olmasını istiyorsanız ergenliği çocuğunuz değil siz sakin atlatmalısınız. Bir nevi bebeklik döneminden daha bebeksi bir bir dönemdir. Çünkü sizin yardımınızla değil kendi başına hayatı tanıyarak kendini ispat etme çabasında olan çocuğa izin vermek önemlidir. Zaten bizim de ergen ebeveynlerine verdiğimiz en büyük destek ergenin davranışlarının yanlış değil normal olduğunu anlatmak ve bu esnada kendileri ile girdikleri tartışmalardan galip çıkanın güçlü olmadığını vurgulamaktır. O nedenle ergene sınır koymaktan ziyade hatasıyla, yanlışıyla kabul etmek ve sınır kavramını artık kendi kişiliğini ortaya koymaya çalışan bireye yavaş yavaş esnetmek gerekir.

 

Bu dönemde çocuklarınızın fazla gelen enerjisini bir spor alanına yönlendirmek, sağlıklı bir akran çevresi oluşturmanıza ve kendine bulmak istediği ego ideali yani idol dediğimiz kavramı da sağlıklı kişiler arasından bulmasına yardımcı olabilir. Böylelikle aileden utandığı kendini özgürleştirdiği ‘’ben artık 18 yaşındayım’’ isyan döneminde çevresinin kim olduğunu bilirsiniz.

 

Evet sevgili ergen ebeveynleri zorludur, sinir bozucudur ama çocuğunuzun çocukluğunun son kısmıdır. Bundan sonra tamamıyla kişilik anlamında yuvadan uçacak kuşunuza hazır olun.