Bizim nesil sokak -köy çocuklarıyız. Ya köyde yaşardık ya da şehirdeysek bile yaz tatilinin ilk günlerinde köye taşınanlardan. Hepimiz dokunduk toprağa, suya, çiceğe, böceğe. Bizim çocuklarımız ise plastic oyuncaklara dokunuyor. Bizim hayal gücümüz ne kadar güçlüydü hatırlar mısınız? Parmak uçlarımızla dünyayı tanımanın önemi nedir?

Duyusal Oyun Nedir?

 

Çocuklar için kurulan duyusal oyunlar, tüm duyu organlarını uyaran aktiviteleri içerir. Dokunma, koku alma, tatma, görme ve duyma Duyusal Aktiviteler ve duyusal masalar çocuklardaki keşfetme duygusunu harekete geçirir ve çocuklar oynarken, yaratırken, araştırırken ve araştırırken her açıdan gelişmelerini sağlar. Duyularını uyarmak için zaman harcadıkça çocuklar bilişsel, duygusal, fiziksel, sosyal alanda gelişir. Çocuklar duyularıyla deneyimleyerek öğrenir. Duyusal oyunların zihin gelişimi üzerinde büyük rol oynadığı bilinmektedir. Aslında kendimize dönüp baktığımızda hatıralarımızın ne kadar duyumuzla alakalı olduğuna inanamayacaksınız. Oynadığınız bahçedeki incir ağacının kokusu, parkta arkadaşınızla söylediğiniz şarkının melodisi, sizi hep o günlere götürecek duyusal çağırışımlar bırakmıştır.

 

Duyusal oyunlarda çocuğu neyi nasıl yapacağına dair talimat yoktur, önceden planlı değildir, doğru ya da yanlış yoktur. Ve bu şekilde açık uçlu bir şekilde oynanabilir. Burda oyunun amacı sonuçlandırmak değil, keşfetmektir. Örneğin oyun hamuruyla oynamak, farklı kıvamlarda oyun hamuru çeşitleriyle deneyler yapmak, kumda oynamak, traş köpüğüyle oynamak hep duyusal oyunlardır. Sizin yıllardır dokunduğunuz kadife kazağınız ona çok farklı gelecektir.

duyular

 

 

DUYUSAL OYUNLARIN FAYDALARI

 

Duyusal oyunlar beyin gelişimi destekler. Çocuk dünyadaki nesneleri de tanır bir yandan. Dünyayı kendi duyu organları ve kendi çabası ile keşfeden çocuğun benlik saygısı gelişir ve kendine olan güveni desteklenir. Duyusal oyunların çocukların duygularını daha iyi ifade etmelerini, hayal kırıklıkları yaşadıkları anlarda daha kolay tölere edebilmelerine yardımcı olur. Gerçek duyusal oyunlar çocukların hayal güçlerinin gelişmesine katkı sağlar. Duyusal oyunlar evlerin güvenli ortamlarında kolayca kurgulanabilir. Temel olarak seçilen materyal ise un ve sudur. Burada annelerimizin etraf kirlenir mi endişelerini bir kenarı bırakmaları gerekmektedir çünkü çocuk özgür olduğunda ancak oyuna adapte olabilir. Çocuğun ilgisini çekebildiği sürece duyusal oyunlar kullanılabilir. 6 aydan itibaren renk kavramı oluşmaya başlayan çocuklarda duyusal oyunlar kurgulanabilir ve kullanılabilir.

 

Çoçuğunuzla oyun oynamak, sürekli pahalı oyuncakları onlara alarak , önlerine koyarak değil, evdeki materyaller ile koklayabileceği, dokunup hissedebileceği nesneler ile çok daha keyifli olacaktır.
duyusal