Anneler X, Babalar X ya Y kromozomunu aktarıyor çocuklarına. Bu ilk olarak genetiğimizde cinsiyetimizi belirliyor. Peki bu kromozomlar ile zekamız da belirleniyor ise en büyük etken anne de mi, baba da mı ?

 

Zekayı belirleyen etmenler çeşitlidir. Bunların en başında anne ile babadan çocuğa verilmiş olan genler gelir. Demek ki iş kalıtımla başlar. Bunlardan biri 6 ıncı çift kromozomun uzun kolları üzerinde bulunan insuline-like growth factor 2 reseptor (IGF2R) kod adlı gendir (İnsan büyüme faktörü için bir reseptor). Bu gen, 1998 de M.J. Chorney ile Robert Plomintarafından bulundu. IGF2R geni etkisini anlamak için yapılan araştırmalarda da, IQ sü çok yüksek kişilerle normal olanlar ele alınmış, IGF2R geni IQ sü yüksek olanlarda daha fazla olarak bulunmuştur. Zeka ile ilgili ikinci gen 23 üncü kromozom çifti olan cinsiyet kromozomlarından X kromozomu üzerinde saptanmıştır. X kromozomu dişiliği, Y kromozomu erkeği belirler. Bilindiği gibi bu kromozom çifti XX olursa kişi kadın, XY bileşiminde olursa erkek olur. Ve bu kromozom erkekten gelen genlerde bulunur. Kadın her durumda X genini bebeğine aktaracak, babadan gelecek X ya da Y genine gore bebeğin cinsiyeti belirlenecektir. Yani “erkek doğuramayan kadın “ yargısı da tamamen yanlıştır.

 

Almanya, Ulm Üniversitesi’nde insan genetiği üzerine çalışan Dr. Horst Hameister ve ekibi, tüm beyin hastalıklarının yüzde 21’inin, X kromozomu bağlantılı gen mutasyonlarıyla ilgili olduğunu gösterdi. Hameister’a göre, mutasyonlar zekaya zarar verebildiğine göre, bu genlerin zeka oluşumuyla da bir ilgisi olmalı. Avustralya, Newcastle Üniversitesi’nde medikal genetik profesörü Gillian Turner, X kromozomunu zekayı şekillendiren genlerin toplandığı bir havuz olarak görüyor: “Eğer bir genin popülasyona hızla yayılmasını istiyorsanız, onu X kromozomu üzerine yerleştirmelisiniz. Tarihte en hızlı evrimleşen ve yayılma gösteren insan özelliği ise, zekanın ta kendisi.” X kromozomu, bir nesilden diğerine cinsler arası gen transferini sağlayan sıra dışı bir sisteme sahip. Baba, neredeyse X kromozomu bağlantılı bütün genlerini kızına aktarırken, oğul X bağlantılı genlerini annesinden alıyor. Y kromozomunda zeka ile ilgili hiç bir gen bulunmadığına göre, kişi zeka genlerini annesinden yada daha gerilere doğru gidilerek, anne ile baba tarafının önceki dişi üyelerinden almaktadır. Demek ki zeki olduğu düşünülen erkek çocuklarınız “ babasının oğlu değil “ annesinin oğlu “ oluyormuş.

 

zeka aileden

X kromozomunun genetik zenginliği ve IQ üzerindeki rolü teorisi üzerindeki tartışmalar hala devam ediyor. Zeka, tek bir gene bağlanmayacak denli çok yönlü bir özellik olabilir. Ancak çok yakın zamana kadar, cinsler arasındaki zeka farklılıklarını hormonlar ve çevre faktörlerinin belirlediği düşünülüyordu. Yeni bulgular ışığında ise, genlerin bu konuda daha etkin bir rol oynayabileceği anlaşıldı.