Çocuğunuzla zaman geçirmek istiyorsunuz. Hava da çok güzel.. İlk tercihiniz kapalı ve klimalı bir mekan mı olurdu, yoksa açık, ferah ve temiz hava alabileceğiniz bir yer mi?

Doğa ve Çocuk

Klimalı yerler size serinletiyor olabilir, evet çocuğunuz için oyun parkı da olabilir. Ancak güneşi göremediğiniz, klimalının değiştirdiği havayı solumak zorunda kalacağınız hava ile güneşten maksimum faydalanacağınız bol oksijenli yerler bir olur mu? İspanyol bilim adamlarının yaptığı bir araştırmaya göre, doğaya yakın büyüyen çocukların okuldaki başarısının arttığı ortaya koyuldu. 7500 tane 7 – 10 yaş arasındaki çocuk üzerinde yapılan araştırmada Barselona’daki Çevre Epidemiyoloji (toplumdaki hastalık, kaza ve sağlıkla ilgili durumların dağılımını, görülme sıklıklarını ve bunları etkileyen belirteçleri inceleyen bir tıp bilimi dalı) Araştırma Merkezi’nden bilim adamları okul çevresinde yeşil alanların bulunmasının çocukların ezber yeteneğini artırdığını, dikkat eksikliğini ise azalttığını gösterdi.

Aynı zamanda, yeşil renginin insan ruhunda verdiği huzur ve güven duygusu ile birlikte çocuklar üzerindeki olumlu psikolojik etkiside bulunmakta. Doğaya yakın olanların öz saygısı, sorunları çözme becerisi, yaratıcılığı ve risk alma cesareti de artıyor. Öte yandan araştırmacılar, ezber sorunu olan çocukların yüzde 9′unun hava kirliliğinden uzak kaldıklarında bu sorunun üstesinden daha kolay geldiğini de tespit etti. Bundan önceyapılan araştırmalarda da beyni güçlendirdeği ve çocuk için daha zor olan soyut kavramların öğrenmesini de kolaylaştırdığı bulunmuştu. Dikkat dağınıklığı, hiperaktivite almış bir çok çocuk için doğa bir ilaç gibi. Çünkü endişeyi azaltıyor ve an ile bağlantı kurmamızı sağlıyor.

doga

Bilim adamları, doğaya yakın büyüyen çocukların diğer insanlarla ilişki kurma, paylaşma ve kalabalık önünde daha rahat konuşma becerisi kazandığını ifade etti. Doğada ki her farklı hayvanı ve bitkiyi keşfetmeye çalışan çocuk için oynamak ve farklı duyularını hissetmek için fazlasıyla malzeme var. Onlar için aldığımız oyuncakların renkli tuşları ile öğrendiği mevsimler yerine ağaç ve yaprakları görerek mevsimler ve zaman kavramını daha rahat öğrenebiliyor.

 

Gün içerisinde bizim işte, evde yaşadığımız kaçınılmaz stresi çocuklar da hissediyor. Ne kadar eve iş getirmeseniz de üstünüzdeki enerji onları etkiliyor. Yapılan araştırmalar, doğanın çocular üzerindeki stresi azalttığını gösteriyor. Yani çocuk zor zamanlarda olumsuzluklarla başa çıkabilmeyi öğreniyor ve stresin karşı konulmaz bir şey olmadığını görüyor.

 

Şehirde Doğaya Kavuşmak …

 

BM’nin geçen yılki verilerine göre, dünya nüfusunun yüzde 54′ü kentte yaşıyor. Şehirlerimizdeki arabaların oluşturduğu hava kirliliği ve yollar, evler için yok edilen yeşil alanlar düşünülünce bizler için durum zorlaşıyor. Kentimizi yeşillendirmek ve ilk boş zamanlarımızda alışveriş merkezleri yerine yeşil alanları tercih etmeliyiz. Hiç bir şey yapamıyorsuk çocuğumuzun doğaya olan ilgisi için bir saksıya çicek ekip onu büyütmesini sağlayabiliriz.