Yılllarca ödül ceza sistemi ile büyütülerken çocuklar bir gün bir uzman çıktı dedi ki ‘’ödül ve ceza vermeden de eğitim mümkündür’’. Sonra bir diğeri daha, sonrada diğerleri…  Ödül ve ceza vermeden eğitim mi olurmuş sözlerinin arasında, bazı yeni nesil anneler kulak kesilmeye başladı nedir bu ödül ve ceza vermeden eğitim diye ve sonunda cezasız eğitimi uygulamaya çalışan anneler çocukları ile aralarındaki sınır ilişkisini kaldırırdıklarının farkına varamaz oldular. Çocukların duygu dünyasını geniş tutalım, bizim yaşadığımız gibi duygusal travmaları olmasın derken gözden kaçırdığımız insani, toplumsal ve bireysel sınırları da kaçırır oldular. Bu yolda sevgimiz kadar vermemiz gereken diğer bir unsur da çocuğumuzun da kendini güvende hissedeceği sınırlarıdır. Sınırları korumak hem sizi hem çocuğunuzu daha iyi bir insan yapar. Sizin bağırıyorum, kızıyorum yine de olmuyor dedğiniz her durumu engellediği için huzurlu ortamınızı sağlamış olursunuz.

SINIR KOYAN EBEVEYN TÜRLERİ

  1. Aşırı kısıtlayıcı sınırlar : Çocuğunun büyüdüğünü kabul etmeyerek sürekli elleri ve gözleri üstünde olan ebeveyn türüdür. Çocuğun bağımsızlığına engel olurken kendine olan güvenini de zedeleyen bu süreç sonunda ergenlik döneminin zorlukları ortaya çıkar. Ve ne yazık ki ülkemizde aşırı kontrolcü ebeveynler oldukça fazla sayıdadır. İçindeki çocuğun büyümesine, sorumluluk almasına izin vermeyen ebeveyn sayesinde bağımlı kişilikler meydana gelir. 50 yaşında dahi kendi hayatını kuramamış, yapacağı en basit bir işte bile kararını veremeyen, karşısına çıkan her seçenekte bocalayan insanlar bu sınıfa girer.
  2. Çok geniş sınırlar : Herşeyi çocuğun kontrolüne bırakmak ve bırakılan her kontrolde bu senin seçimin özgürlüğünü vermek bu sınıfa girer. Halbuki 8 yaşındaki bir çocuk neyin onun için faydalı olabileceğine dair tam olarak sağlıklı bir fikir yürütemeyebilir. Bu nedenle ‘’sen bilirsin’’ sözünden önce sınır belirleyici cümleler daha uygun olacaktır. Sınırlarını belirleyemeyen çocuk onaylanan davranışların dışına çıkar ve sorumluk almayı öğrenemezler.
  3. Tutarsız sınırlar : Bir gün yapma denilen diğer gün yapılmasına izin verilen davranışlar tutarsızlığı ve karmaşıklığı getirir. Özellikle çocuğun ağlaması halinde size bir şeyler yaptırıyor olması sizi güçsüz gördüğü ölçüde kontrolü eline aldığının da göstergesidir. Ve ne yazık ki yumusaş sınır dediğimiz bu davranışlar da çocukların sizden gizli istediklerini yapmasına ve size karşı isyanına neden olabilir.
  4. Dengeli sınırlar : Tutarlı davranışlar, yeterince keşfine özgürlük ve güven ortamı sağlanırsa sınırlarını çocuk daima dengede tutacaktır. En başından itibaren sakince ve kararlı bir biçimde çocuğa sınırlarını öğretmek zaten altyapıyı oluşturur. Yaşa ve zamana göre değişebilecek sınırlar çocuğunuz sorumluklarını aldığı ölçüde değiştirerek denge sağlanabilir.

SİZ NASIL BİR EBEVEYNSİNİZ?

Siz çocuğunuzun yapmasını istemediğiniz bir şey yaptığında;

Aşırı kuralcı davranarak yapmasına engel mi oluyorsunuz?

Engel olmadan açıklamalar ile seçimleri kendisine mi bırakıyorsunuz?

İki seçenek sunarak hangisini yapacağı kararını çocuğa verirken sınırlarınızı mı çiziyorsunuz?