Yok daha neler çocuğumu öperken de izin mi alacağım? Dediğinizi duyar gibiyim. Şimdi karşınızdaki bir birey gibi kabul etmiyorsanız ve sınırlarınız birbirinize karıştıysa dediğinizde doğrusunuz tabi. Ama iyi bir birey yetiştirmek öncelikle çocuğumuzun ayrı bir birey olduğunu kabul etmemizle başlıyor.

Çocuğa Sınır Koymak

Çocuğumuzu dış dünyaya hazırlamanın en önemli koşullarından biri mahremiyetini öğretmektir. Bu mahremiyeti ve sınırları öncelikle sizden öğrenebilir. Siz onun sınırlarına saygı duyar ve bunu öğretirseniz dış dünyaya da o şekilde davranabilir. Kişisel sınır denilen bir alanımız var ve bu alanın ihlali bizleri hep rahatsız eder. Asansör gibi ortamlarda kişisel alan olan 45 cm lik mesafenin engellenmesiyle ne kadar da rahatsız dururuz değil mi? Ordan sonrası sosyal alana girer ve karşıdaki kişi orda durduğunda rahatsızlığımız azalır. Çocuklar içinde bu böyledir. Çünkü bu alan, bizim belirlediğimiz bir alan değil, auramızın yani enerjimizin alanıdır. Bu alana sadece anne ve babasının girmesine izin verir. Ki anne ve babanın da bu alan içerisinde yapacakları için izin alması gerekir. Yoksa çocuk kendini ihlal edilmiş gibi hisseder.

istemiyorum

Örneğin; eşim Asya ‘yı doğduğundan beri oldukça fazla öperek seviyor. Asya şu an öpülmekten kaçıyor. O da yetmez gibi gittiğimiz sosyal ortamlarda kızı yerden alıp alıp “ay çok tatlısın” deyip öpüyorlar. Yine böyle bir düğün ortamında sonunda Asya “insanları sevmiyorum” dedi. Bence bu bir çocuk için oldukça dramatikti. Bir küçük çocuk bütün insanlar ise sınırlarını ihlal edip izinsiz girip çıkıyorlar. Ki Asya gerçekten sınırları olan bir kız. Düşünün bunu bir yetişkine yapabilir misiniz? Güzel ya da sevimli bir bayan gördüğünüzde gidip öpüp sevebiliyor musunuz? Peki neden çocuğa bunu yapma hakkını kendimizde görüyoruz ? Çünkü çocuğu bizim olarak ya da kişiliği olmayan biri olarak görüyoruz. Sonra da neden dış dünyada sınırlarını koruyamıyor diye çocuğumuza kızıyoruz? Siz çocuğun sınırlarını öğrettiniz ve saygı duydunuz mu? Öncelikle bu soruları kendi içinizde açık yüreklilikle cevaplayın.

 

Çocuğa sınırlarını kazandırmak sadece öpmek ve öpücük anlamında değil, ona ait eşyalarını alırken de, odasına girerken de gereklidir. Odası onun mahremi olsun. Bir de son zamanlarda çocuğu tuvalete sokunca kapılar kapanmıyor. Çocuk o ne olacak kavramı büyüklere göre düşünülmüş bir şey olmalı. Çünkü çocuğun mahrem bölgelerini açtığı yerde annesi dışında birilerinin görüyor ya da duyuyor olması ne kadar da ihlal edici değil mi? Sİz bu sınırlarını zorladığınızda çocuk da okul ya da sosyal ortamlarda izin almayan biri olup çıkacaktır. İstediği yerde istediği kişiye istediğini yapmak isteyecektir. Çünkü kimsenin sınırı yok ona göre.

sinirsiz

Küçücük de olsa çocuğunuz ayrı bir birey. Dünyaya gelmesine vesile olmuş olmanız sizin bir eşya gibi sahip olduğunuz anlamına gelmez. O size emanet edilmiş ve yetiştirmeniz için size muhtaç bir birey. Sizin haklarınızın olduğu ve istediğiniz gibi ihlal edebileceğiniz eşya değil.