İnsanı insan yapan içgüdülerini denetleyebilmesi, erteleyebilmesi ve onlara hakim olabilmesidir.  Bizi hayvanlardan ayıran en önemli özelliğimiz olan irademizi güçsüz kılmak ya da geliştirmek her türlü bizim elimizdedir.

Her insan belirli bir irade ile doğar. Bu iradenin çocukluk çağında ailelerimizden aldığımız eğitimler esnasında bozulması yetişkinlikte irademize sahip çıkamayarak, istemsizce yaptığımız davranışların ana sebebidir. Bir düşünün ‘’yapmak istemiyorum aslında’’ dediğiniz durumları. İstemeden içinde kaldığınız durumları, alacak durumunuz yokken aldığınız yüzlerce eşyayı, nefes almaya yeriniz yokken yediğiniz tabaklar dolusu yiyeceği… İrademiz tüketim toplumu olmak ile birlikte gittikçe azalırken, dikkatimizi dağıtacak birden fazla odağın bulunması da irademizi azaltan etkenlerdendir. Bizler artık hazzımızı erteleyemeyen, anı yaşamayı hazzın keyfine varmak sanan canlılar olduk. Ancak anı yaşamak tüm duyuların ile bulunduğun anı hissetmek ve iradeni kaybetmemek demektir. Eski zamanlarda yaşayan insanların bizlere göre daha iradeli oldukları bilinen bir gerçek. Aynı zamanda yaşamın içerisinde sürekli strese maruz kalarak hareket kısıtlılıklarımızın gitgide artması, çevresel etkenlere daha çok maruz kalışımız, sosyal hayat denilen statünün gün geçtikçe çığırından çıkması gibi etkenler de irademizi zayıflatıyor. Nasıl mı?

İradeyi kontrol eden bölge dikkat ve konsantrasyon merkezi olarak da bilinen beynin ön bölgesidir yani prefrontal lob. Alnımızın hemen arkasında bulunan bu alan için doğru beslenme kadar doğru kanlanma da önemlidir. Beynin en önemli yakıtı yiyecek ve doğru nefesler ile birlikte yapılan egzersizlerdir. Bu egzersizler sayesinde sizin iradenizi güçsüz kılacak durumlardan uzaklaşmış, erteleme, tembellik gibi alışkanlıklarınızdan da kurtulacaksınız.

İRADEYİ GÜÇLÜ KILMAK İÇİN

  1. Uyku saatlerinize dikkat edin. : Gece 11.00 sabah 05.00 arası hormonların hücre yenilenmesi için en çok çalıştığı saatlerdir.
  2. Düzenli beslenmeye önem verin. : Kan şekeri düzeyinizi sürekli değiştirecek diyetler yapmayın. Bütün gün aç durup akşam glisemik endeksi yüksek gıdalar yemeniz hem sağlığınız açısından hem iradeniz açısından sizi kötü etkileyecek ve kısır döngüye sokarak sizi çıkmaza sokacaktır.
  3. Kararlarınızı netleştirin. : Aklınızdaki soruları ve cevapları netleştirerek karar vermeye doğru bir adım atın.
  4. Egzersiz yapın. : Sabah erken kalkacağınıza göre bu saatleri en doğru kullanmak adına bir yarım saatte olsa egzersiz yaparak vücudunuzu doğru kullanın.
  5. Meditasyon yapın.: Gün içerisindeki stresinizden arınmak ve sürekli geçmişi düşünerek takılı kalmaktansa şimdi ve şu anı yaşamanız iradenizi güçlü kılacaktır. Ayrıca meditasyonun prefrontal lobun kanlanmasını sağladığı bilimsel açıdan tespit edildiğinden beri tıp camiası da dikkatin önemini vurgulamakta. En güzel meditasyon nefesinize odaklanmaktır. Günde 5 dk nefesinize odaklanaraj başka hiçbir şey düşünmeyin. Dikkatiniz dağıldıkça  siz onu geri çağırın.                                                                       
  6. Yapmak isteyip te yapamadığınız şeyleri kendinize kurallar koyarak 21 gün yapın. : Şeker yemek istemiyorsunuz ancak daha çok mu yiyorsunuz. O zaman sadece 21 gün seni yemiycem 21 gün sonra görüşürüz diyerek kendinizi zorlayın. Zaten işin sonunda canınız istemeyecek ve siz alışkanlığınızı kazanmış olacaksınız.
  7. Niyet edin. : Neyi bırakmak ya da neye başlamak istiyorsanız niyet ederek işe başlayın.
  8. Kendinize hedef koyun. : Kısa vadeli hedeflerinize değil uzun vadeli hedeflere odaklanın. Anlık hazlar değil uzun vadeli hazlardan keyif alın.
  9. Kendinizi eleştirmekten vazgeçin. Hatalarınız ile kendinizi kabul edin ve bunların farkına vararak değiştirmeye çalışın.
  10. Aklınıza gelen durum ile ilgili hızlıca harekete geçin. Diyete başlamak mı? Neden pazartesiye ihtiyaç olsun ki…

Öneriler aslında herkesin bildiği ama yapamadığı şeyler belki de. Ama en önemlisi sakince karar vermek ve harekete geçmek. Haydi hızlanın hayatın sizi esir almasına izin vermeyin.