“ Bizim çocuk hiperaktif zor yetiyoruz biz tabi ona” , “ Ay ne desen anlıyor, hiperaktif ne de olsa “ “ Çok akıllı çok, bizim çocuk hiperaktif “ Bu sözleri çevrenizden çokca duymuşsunuzdur, hatta biraz kulak kabartsanız gün içerisinde mutlaka birden fazla duyarsınız. Peki övünülerek söylenen hiperaktivite terimi gerçekten övünülecek bir durum mudur?

Hiperaktif ne demek ?

Hipertansiyondan bildiğimiz hiper terimi çok demektir. Hiperaktivite de tek bildiğimiz doğru aslında budur. Ancak hiper kelimesinin ardındaki aktivite terimi fazla aktivite anlamını ile birlikte dikkati toplamada güçlüğü de getirebilmektedir. Çdcukların hareketli olmasının bilinen zeka ile ilgisi yoktur. Üstelik çocuklar zaten enerji doludur, önemli olan çocuğun enerjisini algılarıyla doğru yöne kanalize etmesidir. Öyle ki aslında tıbbi bir durum olan hiperaktivite son yılların moda kelimesi olarak kullanılmakta, yerinde duramayan veya enerjisi fazla gelen her çocuğa yakıştırılan bir durum haline geldi. Hiperaktivite çocukların zekasının çok olduğu gibi algılanıp, fazla hareketli olmasıda gurur duyulur oldu. Tabiki çocuklarınız hareketli olsun, zekası yeterli düzeyde olsun ancak herşeyin normali olsun. Burda kullanılan hiperaktivite davranış sorunları olabilen bir “huy” özelliğidir. fazla hareketlidirler, düşünmeden davranır ve dikkatlerini (ilgilerini çekmeyen konularda) birkaç dakikadan fazla yoğunlaştıramazlar. Hiperaktivite bir öğrenme bozukluğu değil, öğrenmeyi bozan bir davranış sorunudur. Hiperaktivite okul çağındaki çocukların %3-5’inde bulunan ve erkek çocuklarda daha fazla rastlanan bir problemdir. Hiperaktivite aile için olduğu kadar çocuğun kendisi içinde büyük bir stres kaynağıdır. Hiperaktif çocuklar genellikle davranışlarının dikkat dağıtıcı ve rahatsız edici olduğunu bilirler, fakat bu konuda ellerinden bir şey gelmez.Anne-babaların bunu anlamaları ve çocuklarına sevgi ve destek vermeleri gerekir. Anne-babalar hiperaktivitenin getirdiği zorlukları aşabilmek için çocuklarının doktoru, öğretmenleri ve danışmanlarıyla işbirliği yapmalıdırlar.

Gerçekten Çocuğunuz Hiperaktif mi ?

Hiperaktivitenin belirtileri genellikle çocuk yedi yaşına basmadan ortaya çıkar. Hiperaktivite başka pek çok sorunla ortak belirtilere sahip olduğu için kesin tanı koymak çok zor olabilir..Dolayısıyla her belirti gösteren çocuk otomatik olarak hiperaktif sayılmamalı, problemin geçmişi ve ayrıntıları anlaşılmalıdır. Aslında her çocuk zaman zaman bu şekilde davranabilir.; fakat hiperaktif çocuklar hemen her zaman böyle hareket ederler. Diğer yandan hiperaktif çocuğun kısa süreli işlerde ya da TV, bilgisayar oyunu  gibi eğlenceli işler sırasında çok dikkatli olduğunu gözleyebilirsiniz. Bu siz şaşırtmasın. Video oyunları ve televizyon çocukların dikkatlerini  odaklamalarına yardım edecek şekilde uyarı gönderir, yani bu çocuklar televizyon seyrederken veya video oyunu oynarken pasif konumdadırlar ve dikkatlerini dışarıdan gelen uyarılar sayesinde toparlayabilirler. Aslında bu uyaranların fazlalığı çocukta zaman çaman oluşan hızlı ve fazla hiperaktiviteye sebep olabilir. Örneğin alışveriş merkezleri gibi çok fazla uyarının bulunduğu ortamlardan mümkün olduğunca uzak tutmaya çalışın. Spor faaliyetleri ile çocuğunuzun enerjisini atmaya olanak tanıyın.

The child in anger.

The child in anger.

Aslında hiperaktif çocuklar da okulda en az diğer arkadaşları kadar başarılı olabilirler. Bir çocuğun hiperaktif olması asla onun yeterince akıllı olmadığı anlamına gelmez. Bu çocuklar düzensiz ve dikkatsiz olabilirler, fakat bu onların öğrenme yeteneklerinin olmayışından değil, hiperaktiviteden kaynaklanmaktadır. Çocuk büyüdüğünde hiperaktiflik geçer” diye söylendiğini duymuş olabilirsiniz; bu doğru değildir. Çocuklar saldırgan davranışlarını bırakmayı veya azaltmayı genellikle arkadaş baskısı nedeniyle öğrenirler. Yaş büyüdükçe bazı problemlerin üstesinden daha kolay gelmeyi öğrenirler Bazı çocuklar problemlerinin üstesinden gelmeyi öğrenirken, bazıları da  özellikle daha küçük yaşlardan itibaren şiddetli hiperaktif olanlar-ergenlik çağında ciddi davranış bozuklukları geliştirebilirler. Hiperaktif çocukların çoğunluğu büyüdüklerinde iyi olacak, veya en azından idare edebilecek düzeye geleceklerdir. Hiperaktivite etkilerinden tam anlamıyla “kurtulamayacak” olsalar bile bu gün sorun yaratan davranışları gelecekte onlara yardımcı olabilir. Sınıf ortamından kurtulduktan sonra hayatta başarıya ulaşmak hiperaktif çocuklar için diğer çocuklar için olduğundan daha kolaydır.Bu çocuklardan pek çoğu erişkin yaşa geldiklerinde iş adamlığı gibi kendi davranış tarzlarına uygun meslekler seçmekte, veya sanat ve eğlence dünyasında başarılı olmaktadırlar.Hiperaktif bir çocuğun anne-babasından, öğretmenlerinden ve danışmanlarından bugün göreceği yardım ve destek, onun başarılı ve mutlu bir erişkin olmasına yardım edecektir.

Çocuğun zekasını arttıracak durum fazla hareketliliği değil doğaya, insana doğru temasıdır. Bu nedenle bundan sonra benim oğlum hiperaktif diyen yakınlarınıza bir uzman yardımı önermeniz en doğrusu olacaktır. Hem kelimenin anlamı hem de çocuklarının sağlığı için..