Evlilik süreci ayrı bir aile olarak tanımlansa da bebek dünyaya gelene kadar bu durum hissedilmez. Aile olmak iki kişi ile sadece evlilik oynamak gibidir. Ancak araya bir bebek gelince tüm işler değişir ve yeni edinilen kimlikler ile tek konuşulan konu bebek olur.

Bebeğim Geliyor , Ne yapmalıyım?

Akıllara takılan sorular neden bebek gelince kavga konuları bebek üzerinde yoğunlaşarak çoğalır ikinci soru ise ebeveynler arasında ki bu sorunlar bebek üzerinde nasıl bir etkiye neden olur? Özellikle bebekten sonra birbirlerine olan kızgınlıklarını bebek üzerinden gönderen çiftler görmüşsünüzdür. Tüm araştırmalar ve deneyimler gösteriyor ki bebeğin içinde bulunduğu ortamın enerjisinden bire bir etkilenir. Özellikle anne ile doğumdan önceden beri kurulan bağ sayesinde anne ne hissediyorsa çocuk da onu hissediyor. Eskiden bebekler için kullanılan boş yazı tahtası teriminin yanlışlığı yıllar öncesinde bulundu. Bebek daha anne karnından getirdiği bilgiler ile geliyor. Ve bu durumu geliştirmek ya da geriletmek elimizde. Bebeğin içinde bulunduğu ortamın ruh hali hem nörolojik hem fizyolojik gelişiminde birebir etkilidir. Doğum anından itibaren insan yüzünü ve diğer canlılara ait yüzleri ayırt edebilen bu varlığın nasıl olur da bulunduğu ortamdan etkilenmediğini söyleyebiliriz ki? En önemlisi de bebekler bir bilim adamı gibi çalışırlar önceleri koşulsuz güven ve sevginin tüm hücrelerine yayıldığı bebek gördüğü tepkilere ve her ne kadar sözler pozitif söylense de görülen mimik ve altta yatan duyguları çok iyi hissederler. Ebeveynlerini gözleyerek hayatı öğrenen çocuk için hayat ile kuracağı ilk bağın temelleri işte burada atılır. Bu nedenle anne baba arasındaki iletişim ve duygusal tepkiler bebeğin ilk gelişim dönemlerinde etkili olduğu gibi ilerideki yaşamının da temellerini oluşturur. Bu nedenle anne ve baba adaylarının kendilerini bulmadan çocuk yapmaları ya da sorunlara çözüm önerisi olarak bebek düşünmeleri kadar ağır bir durum olamaz. Gelecek çocuğun anne karnından tutun da doğduktan sonra ki zamanlarında dahil istenmek, sevilmek ve güven gibi temel duygu gereksinimlerin hiçbiri karşılanamaz.

 

Bu şekilde anne ve baba arasındaki ilişki sorunlarının arasında kalan bebeğin strese maruz kalması halinde duygu düzenlemesinde başarılı olamaz. Bu süreçler öfke kontrolü gibi durumların altında yatan sebeplerdir. Bebeklerin stres altında kendini sakinleştirme ve duygularını düzenleyebilme becerileri çok zayıf olduğu için vücüdu stres anında daha çok hormon salgılanmasına sebep olacak ve bu hormon ile gelişiminde kemik gelişimine neden olabilecektir. Ayrıca sosyal hayatlarının başlangıcı olan okul dönemlerinde bu sorunlar iyice gün yüzüne çıkacaktır. Saldırganlık, dikkatini toplayamama, sürekli hasta olma hali… Bu noktada tüm geleceği etkilenen yetişkinlik yıllarının temelini atan bu çocuk akademik ve sosyal başarılarında bu anların bedellerini ödemek zorunda kalır.

 

Bu demek değildir ki kavgasız güllük gülistanlık bir ortam yaratın. Çocuğunuzun yanında sahteleri oynayın. Doğalınız neyse tabiki o olun. Ancak kavgalarınızın düzeyini saygılı bir seviyeye çekin ve kavgaları onun yanında yaptığınız gibi barışmaları da onun yanında yapın. Ve eğer ki duygularınızı kontrol etmekte zorlanıyorsanız kendiniz için ve yetiştireceğiniz birey için lütfen destek alın.