Ve artık hamilesiniz. O heyecanla beklediğiniz şey içinizde. Onun kalp atışları var. Bir iki santimden başlayan boyutları var. Ve o artık henüz dünyaya gelmemiş olsa bir canlı. Onu hissediyor, hareketlerini gözlemliyor ve hatta kalp atışlarını duyabiliyorsunuz. Peki o size duyabiliyor mu? Anne karnındayken dış dünyada olanlar onu nasıl etkiliyor? Bizim yaşadıklarımız onun kişiliğini ve hatta sonraki yaşamını etkileyebilir mi dersiniz?
Embriyo

 

HANGİ AYDA NE TÜR ETKİLER GÖZLEMLENİYOR?

Bebeklerin hamileliğin 5. Ayindan itibaren bizleri duyabildigi ve 6 ayından itibaren de bilinçaltına kaydettiği artık bilimsel olarak da biliniyor. Bebekler ilk basta annenin sesi olmak üzere dış dünyayı ayırdedebiliyor. Bunun yanı sıra ilgili bir baba ve annenin sürekli iletişim halinde olduğu seslere doğduğu andan itibaren tepki verebiliyor. Annenin sesinin tonuna ve duygusal değişimlerine gore içerde tepki veren bebek annenin yaşadığı strese ya da sevince gore tepki oluşturuyor. Anne karnında fizyolojik olarak bir yandan büyüyen bebek bir yandan da zihinsel ve psikolojik anlamda büyümektedir. Annenin hissettiği çoğu şeyi hisseder ve yaşadığınız duyguları bir de bebeğiniz yaşar. Bütün bu olaylar ise bebekte ruhsal ya da bedensel izler bırakabilir. Eğer siz rahat, sakin ve mutlu iseniz, bebeğiniz de aynı durumdadır.Stres altında salgıladığımız hormonlarımızın bebeğimize ulaşması ile birlikte bebekler hormonların onlarda ne etki oluşturduğunu bilirler. Huzurlu bir annenin salgıladığı hormonlar ile bebeklerde gevşeme yaşanır. Mutlu annenin bebekleri mutluluğun tadını bilerek doğarlar. Devamlı stres altındaki annelerin bebekleri ise sürekli salgılanan stres hormonları ile oluşan huzursuzluğu bilir ve kendilerini mutsuz ve gergin hissederler.

 

 

shutterstock_147978782-1024x683

GERÇEK HAYATTAN ÖRNEKLER

Bir kızıldereli kabilesinde anne hamile olduğunu öğrendiği andan itibaren bebeği için bir şarkı besteliyor ve o şarkı sadece o bebeğin şarkısı oluyor. Üzüntülü, kaygılı olduğu ya da stress altında olduğunda bu şarkıyı söylüyor ve rahatlamaya çalışıyor. Öyle ki bir insanın hayatındaki ilk travması denen doğum anında da kabile kadınları tarafından bu şarkı söyleniyor. Bebeğin doğduktan sonra bu şarkı her söylendiğinde sakinleştiği gözlemleniyor. Bu durumun bir çok örneği mevcut. Bir piyanistin hiç bilmediği bir şarkıyı çalması sonucu annesine sorması annesi ise o şarkının ona hamile iken dinlediği bir şarkı olduğunu söylemesine bir tesadüf diyemeyiz. Bebeğimiz bir suyun içinde de olsa bizi duyuyor ve hissediyor. Anne karnında amniyosentez yapılan bebeğin boynunun sağ taragına örnek almak için kullanılan materyalin değmesi sonucu bebek doğduktan 6 yaşına kadar sebebi bilinmez bir şekilde boynunu sağ tarafa doğru eğik tutuyor ve bir çok testten geçiyor. Ta ki durumun fizyolojik değil psikolojik olduğu son noktada düşünülerek psikolojik bir yardım alana dek. Yine bir örnek. Anne sigara içmeyi düşündüğü anda bebek strese giriyor ve kalp atışları hızlanıyor. Bu annenin yaptığı şeyden suçluluk duyması ile ilgili de olabilir, annenin sigara içmesi sonucu bebeğin oksijeninin azalması ile ilgili de olabilir. Birden fazla sebep olabilir ancak tesadüf olamaz.
1346009_69719854

MÜZİĞİN ETKİSİ

Klasik müziğin ve rahatlatıcı müziklerin bebeğin beyin gelişimine etkisi olduğu son yıllarda bulunan bir gercek. Sakinleştirici etkisi sebebiyle bebeğin gelişimine pozitif etkiliyor, rock müzikleri ise bebek sevmiyor, strese giriyor ve negatif etkiliyor.

 

 

Anne Karnındaki Bebeğe Ne Yapmalıyız ?

Peki gün icerisinde hayatın stresinden uzak kalamıyoruz n’apalım? Stresin bir kısmı bebek için faydalı cünkü bu duruma karşı savunma üretiyor dış dünyadaki stresi ve tepkiyi öğreniyor. Dünyaya gelmesine vesile olacağınız bir bebeğin olduğunu düşünerek daha az stres ve stress altında kaldığımız durumlarda da rahatlama yöntemlerimizi oluşturacağız. Bu meditasyon, dua etmek, gezmek hangisi sizi rahatlatıyorsa. Aşırı gergin ve üzüntülü annenin vücudunda salgılanan hormonlardan bebeğin etkilendiği son zamanlarda bulunan gerçeklerden. Annelerin hamilelik sırasında yaşadığı sıkıntıların bebek üzerindeki etkisini her zaman ispatlamak oldukça güç olmasına ragmen ileriki çocukluk ve erişkinlik dönemleri üzerindeki etkilerini kapsayan uzun süreli bir araştırmaya göre doğuştan gelen şeker hastalığı, aşırı kilo, yüksek tansiyon ve alerjik bünyeye sahip olma ihtimallerini arttırmakta olduğu anlaşılmıştır.

 

BİZ NE Mİ YAPTIK?

Biz Asya’mız dünyaya gelmeden ne mi yaptık? Ben kızımla çok konuştum mesela. Ona güzel şeyler söyledim, onu özlediğimi söyledim. Dinlendirici müzikler dinlettim. Ona Kur’an-ı kerim dinlettim. Arada eşimin ona karadeniz müzikleri dinletmesine de müsade ettim. 🙂

En az miktarda stress altında geçireceğiniz huzurla dolu 9 aylarınız olsun…