Grup terapileri kimi zaman çok etkili gelse de kimi zaman gerçekten yıkıcı olabilmektedir. Kime ne zaman nasıl uygulanması gerekliliği bireysel terapilerden sonra karar verilirse çok daha etkin fayda sağlayacaktır.

 

Grup terapileri 8 ila 10 kişi arasında yapılan ve aynı konu üzerinde ki sıkıntılarını şimdi ve burada deneyimlemek üzere farkındalığını arttıran aynı zamanda yalnız olmadığını hissettiren bir alandır. Aynı konu üzerine çalışırken 10 farklı fikir ve bakış açısı, farklı duygu ve yoğunluklar kişiyi çok derinden etkiler. Her durum ve her kişinin hikayesi içinizde sizi farklı bir yolculuğa çıkartır. Kişiler arasında sıkıntıları anlatabilmek ve başkalarının da aynı oyllardan geçtiğini görmek çoğu zaman kişiye çok iyi gelir. Ağlarken yanında bir omuz hissetmek, ruhuna dokunan bakışlar görmek hepsi bir tedavi edici unsur olabilmektedir. Ancak her ortamda olduğu gibi grubun da dinamiği açısından belli başlı kişiler girmelidir. Örneğin daha yeni aldatıldığını öğrenen bir kadın grup içerisinde farklı noktalara doğru gidebilir. Ancak zamanla aldatılma ile baş edebilmeyi ve bu fikir ile ilgili düşünceleri netleşmeye başladıkça kendini daha iyi ifade edecek ve daha çok fayda sağlayacaktır.

 

Grup lideri grup terapilerinde büyük önem taşımaktadır. Her kişinin otorite olarak kabul ettiği bireyin durumu yönlendirmesi ve yönetmesi grubun konuştuğu konunun akıp gitmesine sebep olabilir. Bu nedenle kişiler arası dengeyi iyi sağlamalı ve konuya iyi hakim olmalıdır. Aktarımın bolca olduğu grup terapileri öz farkındalık  için muhteşem bir deneyimdir.


Formu Doldurun Biz Sizi Arayalım

Ad/Soyad
Telefon
Mesajınız

Son Yazılar