Bireysel terapi danışanın terapisti ile birebir çalışmasıdır. BU esnada danışan ve terapist arasında öyle bir bağ kurulur ki bu bağ şifa veren kısmıdır, anne ile kurulan güvenli bağın tamiri dahil bu esnada mümkündür.

 

O nedenle terapistin ve anlam veremese de danışanın kutsal saydığı yerdir psikoterapi odası. Amaç kişinin kendisinde rahatsızlık duyduğu somatik belirtiler, davranışlar, inanışlar, ilişki problemleri ve duyguların ortaya çıkararak rahatlamasını sağlamaktır. Bu esnada da kişinin kendi ile oluşturduğu farkındalığı sağlamak kişiye sağladığınız faydadır. Bireysel terapi terapi çeşitleri arasında en yaygınıdır. Açıkcası kişiye değerlendiren psikoterapistin ilk görüşmede bireysel görüşme yapması dana fayda sağlayıcıdır. Kişinin terapi ve uyum düzeyine göre diğer teknikler ve yöntemler denenebilir. Amaçlar danışan ile birlikte belirlenmek ile birlikte zaman içerisinde değişebilir. Her terapi esnasında kazındıkça altta yatan sebepler ve ağırlığı değişmek ile birlikte fikirler değişecektir. Örneğin bir bireyin kedi korkusu ile çok farklı düşünce ve duyguları varken diğer bireyde sistem tamamen farklı olabilir. İşte bunu ancak konuşmak ve derine inmekle anlaşılabilir. Normal iki insan konuşması esnasında neden kediden korkuyorsun sorusu anlamsız ve yanıtsız kalacaktır. Ancak psikoterapi seanslarında doğru sorular ile birey çok çabuk geride kalan anılarının sinyallerini verir. Bu ipuçlarını yakalayarak kişinin farkındalığını sağlamak ise psikoterapistin görevidir.

 

Psikoterapinin Amacı

 

Duygusal zorlukların üstesinden gelmek,

Davranış ve tutum değişikliği yapmak,

Eş, aile ve çevredeki kişiler ile ilişkileri düzenlemek,

Hayata dair yön verebilen kararlar almak,

Danışanın kendine güvenini arttırmak ve bu sayede güçlü bir benlik oluşturmak,

Sorunlar ile başa çıkma kapasitesini arttırabilmek,

Psikolojik bozukluklara sebep olan dürtülerin ortaya çıkmasını sağlamak,

Öz farkındalığı oluşturmak.

 

Psikoterapi ile kişilerin somatik ağrılarının azaldığını, iş kayıplarının önlendiği, yüksek oranda kullanılan antidepresan ilaçların kullanımının azaldığı gözlemlenir. Bu nedenle bireylerin kendi hayatına dair farkındalıklarında psikoterapi seansları alması büyük önem taşır. Yurtdışında sağlık harcamaları içerisinde karşılanan terapiye başvurma sayısı oldukça fazladır. Bizim ülkemizde lüks gibi algılandığından mutsuzluk oranımız çok daha yüksek çıkıyor. BU nedenle ilk psikoterapiye başvurma süreci biraz sancılı geçer. Bireyde gelirken umut, heyecan ve korku oluşur. Seans sonunda anlaşıldığını hisseden bir algı ile çok mutlu bile olabilirler. Ya da sadece dinliyor gibi. Ancak öykünüzde ilerledikçe her seanstan kazançlar ile ayrılır danışan. Bu da günden güne terapide ilerlemeyi sağlayarak kişinin benliğini güçlendirir.

 

Psikoterapi Hangi alanlarda fayda sağlar?

 

takıntı-obsesyon,

 

depresyon,

 

kaygı-panik bozuklukları,

 

yeme bozuklukları,

 

korkular-fobiler,

 

geçmişte yaşanan olumsuz yaşantılar,

 

uyku sorunları,

 

konsantrasyon problemleri,

 

öfke kontrol edememe,

 

cinsel sorunlar,

 

özgüven eksikliği,

 

ilişki problemleri,

 

madde bağımlılığı,

 

kişilik bozuklukları gibi sorunlarla etkili ve etkin müdahalelerle fayda sağlanabilir.


Formu Doldurun Biz Sizi Arayalım

Ad/Soyad
Telefon
Mesajınız

Son Yazılar