Sağlık Bakanlığı Korona virüsü şüphesi olanlar için online bir test hazırladı. Test içerik olarak yaşadığınız şehri, 14 gün içerisinde yurtdışında bulunup bulunmadığınızı ve kronik bir hastalığınız olup olmadığını soruyor. Daha sonrasında korona virüsünün önemli belirtileri olan yüksek ateş, nefes darlığı gibi semptomların varlığını soruyor. Tüm bunlara göre korona virüsüne sahip olma riskiyle alakalı bir sonuç çıkarıyor.

Koronayla alakalı risk grubunda olmak için aşağıdaki özellikler bulunmalı kişide:

 

  • 14 gün içerisinde yurtdışında bulunmuş olmak
  • Herhangi bir kronik hastalığının olması
  • Büyük şehirde yaşıyor olmak
  • Yüksek ateş ve nefes darlığı gibi belirtiler göstermek

 

Eğer bu özellikler mevcutsa test sonucu risk grubu olarak değerlendiriliyorsunuz. Fakat bunlar yoksa korona virüsü olasılığının düşük olduğu sonucuna varılıyor.

 

Online testi uygulayıp risk grubu olduğunuz sonucuna varıldıysa telaşa kapılmayın. Risk grubunda olmanız korona virüsü olduğunuz anlamına gelmez. Korona virüsü olsanız dahi Korona Virüsünü Anlamak ve Psikolojik Kaosa Karşı Yapılması Gerekenler makalemizde bahsettiğimiz gibi yaratılan korku kadar ciddi bir durumdan bahsetmiyoruz. Yaşama şansınız %90’dan fazla ve bu hiç az değil. Ki devletler tarafından gerekli önlemler alınıyor. Bu salgının bizi endişe duyurması olağan fakat dehşete düşürecek bir mesele değil.

 

Online testi uygulayıp risk olmadığı sonucuna varan kişilerdenseniz yine de tedbiri elden bırakmamanız gerekir. Çünkü bu süreç içerisinde bir şekilde korona virüsüyle temas edip etmediğimizi kesin olarak bilmek mümkün gözükmüyor. Bakanlık tarafından önerilen korunma politikalarını uygulamak en sağlıklı seçenektir.

 

Bakanlık bu konuda bizlere şunları öneriyor:

 

  • İnsan ilişkilerinde 1 metre mesafesini korumayı
  • Ellerimizi sık sık yıkamayı
  • İşyerlerini sık sık havalandırmayı
  • Bağışıklık sistemini kuvvetlendirecek besleyici gıdalar tüketmeyi
  • Psikolojik anlamda direncinizi koruyacak ve kendinizi iyi hissettiren ev içi aktiviteler yapmayı
  • Mümkün olduğunca evde kalmayı

 

Bu önerilere uyulduğunda korona virüsüne yakalanmak için hiçbir noktanız kalmıyor. Dehşete düşmek sizin psikolojik dayanıklılığınızı olumsuz etkiler. Bu nedenle gerçekler bile korkunç bir tablo ortaya koymuyorken ve alınması gereken tüm önlemler alınıyorken korkmamız gereken bir durumla karşı kaşıya kalmadığımızı görmeliyiz. Korona değil fakat bu durumda korku ve tedbirsizlik öldürür. Hem çok korkmaktan hem hiç tedbirsiz davranmaktan geri durun. Her durumda olduğu gibi dengeli davranıp aklıselim olmamız gereken bir dönemdeyiz.

 

Not: Riskin az ya da fazla çıkması gerçek manada yapılan bir korona virüsü testi ile aynı güvenilirlikte değil. Bu test yalnızca riski ortaya koymak için olan ve bize fikir verebilecek bir testtir.

 

Online teste buradan ulaşabilirsiniz.