Korona salgını dolayısıyla önlem amaçlı okulların tatil edildiği, bazı iş alanlarının çalışmayı durdurduğu ve olabildiğince evde kalınmasının önerildiği izole günler yaşıyoruz. Pek çoğumuzun alışık olmadığı bir değişim oldu izole günler.

 

Gün içerisinde oradan oraya koşan, her daim yapacak ya da yapılması gerekenler tarafından çevrelenen bizler birden evde ne yapacağımızı bilemez halde kaldık. Üstelik akşamdan akşama gördüğümüz çocuklarımız ve ebeveynlerimizle artık daha çok vakit geçirmek durumundayız. Evde kaldığımız bu günlerde, özellikle okula gitmeyen çocuklarla şimdi biz ne yapacağız diye düşünmeye başladıysanız, hem sizin için hem de çocuğunuz için birkaç faydalı öneride bulunmak üzere karşınızdayız.

 

 

Oyunlar oynayın.

 

Evinizde olan oyunlardan biri olabilir bu. Monoply, scrubble, tabu ve ya uno gibi pek çok oyun oldukça meşhurdur. Bu oyunlar pek çok yaşa hitap etmesiyle tüm aile için bir eğlence kaynağı olabilir.

 

Eğer bir kutu oyununuz yoksa bir kutu oyunu oynamak istemezseniz isim-şehir ya da adam asmaca gibi evdeki malzemelerle oynayabileceğiniz pek çok oyundan birini tercih edebilirsiniz.

 

Kitap okuyun.

 

Çocuklar zaten okula ara verdikleri için eğitimleri için bir ara vermiş oldular. Bu arada ebeveynler için uzun zamandır okumayı ertelediğiniz bir kitabı okumak hem çocuğunuzun bu boş dönemi daha verimli, bilgi dolu ya da hayal gücünü geliştirecek kitaplarla geçirmesi için mükemmel bir fırsat olabilir. Kitap okuma için bir saat ayarlayın. Bu saatte herkes dilediği kitabı okusun. O saat sonrasında herkes kitaptan anladığını ve ya altını çizdiklerinizi birbirinizle paylaşın. Böylece hem kitabı daha iyi kavrayabilir, hem aile içerisinde sosyal etkileşiminiz için bir araç olarak kullanmış olursunuz.

 

Birbirinizi dinleyin.

 

İş güç derken birbirimizi sormaz olmuştuk. Şimdi bu izole günler birbirimizi dinlemek için çok güzel bir fırsat olabilir. Çocuklarınızı karşıya alıp, belki sıcacık ellerinden tutup nasılsın demek için uygun bir vakit.

 

Elektriklerin gittiği o çocukluk günlerimizi hatırlayın. Ne yapacağız şimdi dediğimiz olurdu. Sonra muhabbet etmeye başlardık. Belki oyun oynardık belki güreşirdik kardeşimizle. Kötü olarak gördüğümüz bu olay vakit bulup yapamadığımız pek çok etkinlik ve muhabbet için bir fırsat olabilir. Korona sonrası sosyal medyaya dalmayın. Bu durum endişenizi daha da arttırabilir.(Bknz.) Ailenize dönün. Bu izole günler unuttuğumuz ailemizi yeniden bulmak için inanılmaz bir fırsat. Hadi kalkın ve sevdiklerinizle yaşam boyu hatırlayıp ne gülmüştük o gün diyeceğiniz vakitler geçirin.

 

Ek olarak ailecek seyredebileceğiniz birkaç dizi ve film önerisi eklemek istiyoruz.

 

Dizi:

Anne with an ‘E’: Evlatlık olarak alınan cesaretli ve özel bir kız çocuğunun güzel hikayesi.

Sherlock Holmes: Bir sosyopat dedektif ve gazinin maceraları.

Lost in Space: Uzayda kaybolan bir ailenin hayatta kalma savaşı.

 

Film:

Forrest Gumb: Zeka geriliği olan Forrest’ın sıcak hikayesi.

Umudunu Kaybetme: Babası ile yaşayan çocuğun hikayesi.

Her Çocuk Özeldir: Özel öğrenme güçlüğü olan çocuğun onu keçfeden öğretmeniyle olan sıcak hikayesi.

Wall-e: Dünyada temizlemek üzere bırakılan vefakar robotun hikayesi.

 

İyi eğlenceler.