Korona virüsten dolayı evde kalan Çin halkı zor günler geçiyor. Bu zor günlerin ardından ilginç bir durumun karşımıza çıktığını görüyoruz. İzole günlerde evde sürekli olarak beraber kalan Çinli çiftlerin boşanma davası açma oranları ciddi ölçüde arttı. Bu durum evde birlikte kaldıklarında aile içi problemlerin arttığını ve bu problemleri yönetmenin oldukça önemli olduğunu gösterdi.

Korona virüsün ülkemizde ortaya çıkışını üzerinden bir hafta geçti. ‘Evde kal’ sloganları ile alınan pek çok önlem aileleri evde problemleriyle baş başa bıraktı. Gün içerisinde iş ya da okula giden aile üyeleri belki de ilk defa bu kadar uzun süre boyunca evde beraber kalmak durumunda kaldı. Bu durum bazı aileler için bir ödül niteliğinde olabilirken özellikle çözümlenmemiş problemlerle baş başa kalan aileleri için tartışmalarla dolu günleri beraberinde getirebiliyor.

Ülkemizde yapılan araştırmalar boşanma oranlarının, evliliğin ilk 5 yılında, çocukların doğduğu dönemlerde ve çocukların evden ayrıldığı dönemlerde arttığını gösteriyor. Aile için bu gibi kritik dönemler sıkıntıların yoğun yaşandığı dönemlerdir.Yaşadığımız bu kritik süreçte, evde kalma ile aile içi problemlerin tekrar tekrar ortaya çıkıyor olabilir. Peki bu aile içi problemleri çözmek için neler yapabiliriz?

Problemleri Konuşun

Problemleri çözmenin ilk adımı onları masaya yatırabilmektir. Buradaki tutum çok değerlidir. Çünkü problemleri konuşmayı nefretimizi kusmanın bir yolu olarak kullanmamalıyız. Problemleri kendi hissettiklerimiz ve düşündüklerimiz çerçevesinde ‘ben dili’ ile ifade etmeliyiz. Sen dili ile ifade ettiğiniz problemler karşı tarafı suçlanma pozisyonunda hissettirecektir. Suçlanma ise savunmayı getireceği için bir sulh çabası kolayca bir savaşa dönüşür. En temelde problemleri çözümsüz bırakan ise bu durumdur. Örneğin sen şöylesin ya da sen böylesin demek yerine ben şu şekilde hissettim ve düşündüm demektir.

Bir Problemi Çözmeye Çalışırken Yalnız O Problemi Çözün

Bir problemden bahsederken bunu 10 sene önce yaşadığınız bir problemle bağdaştırmayın. Bu durum ne önceki problemi çözer ne de şimdinin problemi. Eski problemleri ısıtıp ısıtıp getirmek çözmeye çalışmak bir çözüm çabası gibi görünse bile işleri daha sarpa sardırmaktan başka işe yaramaz. Bu nedenle tartışmalarınızda çözmek istediğiniz konuya sadık kalın. O önceki problemleri ayrı olarak çözmeye çalışabilirsiniz.

Önceki problemleri düşünürken affetmek ve kabul etmek oldukça önemlidir. Affetmemiz gerçekten gerekli midir? Neden affedeyim? Sorularını cevaplayan yazımıza buradan ulaşabilirsiniz.

İyi Bir Dinleyici Olun

Problem için kendi açınızdan olanları söylemek dışında iyi bir dinleyici olabilmek de oldukça değerlidir. Aksi halde karşınızdaki kişi konuşurken sıranın size gelmesini bekleyen ve çözümden oldukça uzak olan bir konumda olursunuz. Karşınızdakinin gözünün içine bakarak, onun gerçekten söylemek istediklerini duyarak yalnızca problemleri çözebilirsiniz. İlişkiler iki yönlü olmalıdır. Sadece sizin düşüncelerinizin ya da duygularınızın olduğu bir ilişki monolog yani tek yönlüdür. Bu ise ilişkinin doğasına aykırı bir durumdur.

Aile içi problemlere genel itibariyle bir problem olarak yaklaşmak önemlidir. Bu bir savaş değil. Taarruza geçmek ya da savunma yapmak işlevsizdir. Sağlıklı olan aynı gemi de olduğumuzu bilmek ve birbirimizi eleştirmek ve yargılamaktan kaçınarak probleme odaklanmaktır.

Özellikle yaşadığımız bu zor günlerde bizlere en büyük destek olacak kişiler aile üyelerimizdir. ailemiz doğumumuzdan itibaren bizimleydi. ve ölene kadar öyle ya da böyle bizimle kalmaya devam edecekler. Bu zor günlerde bu nedenle en çok aile desteğine ihtiyaç duyarız. Bu nedenle ailemize karşı ekstra bir efor ile geçinmeye çalışmak herkesin sağlığı için en güzel adım olacaktır.

 

Her Aile İkinci Bir Şansı Hak Eder

Yine de her ilişkinin ikinci bir şansı hak ettiğine inanıyoruz. Her problem çözümüyle beraberdir. Bu durumda problemleri çözemediğiniz aşamada ilişkinizi bitirmeden önce bir aile danışmanlığı hizmeti almanız en mantıklı seçenektir. Biz Psikosanat Aile ve Psikolojik Danışmanlığı Merkezi olarak bu konuda size yardımcı olmayı isteriz. Randevu almak için burayı tıklayarak bize ulaşabilirsiniz.