Evlilik sorunları günden güne ülkemizde artmak ile birlikte aslında bireysel sorunların anlaşılmaması sonucu krizler büyüyerek boşanmalara sebep olmaktadır. Bu nedenle ilişkileri için endişe eden, fikir ayrılığı konusunda zorluk çeken ve belki de ayrılığı aklından geçiren çiftler için oldukça faydalı olmaktadır.

 

Bu açıdan baktığınızda bir çok sorunun oluştuğu flört döneminden evliliğe dair atılan ilk adımlarda terapi almak ve bu sürecin sağlıklı temeller üzerine oturtulmasını sağlamak daha uygun olacaktır. Aklımızda evlenince geçer ya da çocuk olunca geçer, düzelir mantığı ile ilerlediğimiz süreç gitgide artan sorun yığınını oluşturmaktan başka bir şey olmamaktadır. Eşiniz ile ilgili kendinizi duyulmuş hissetmiyorsanız, ortayolu bir türlü bulamıyorsanız, pozitif bir gelecek artık hayal ise, sıkışmış hissediyorsanız, aynı kavga ve aynı konular sürekli tekrarlıyor ise, kendinizi desteklenmiş hissetmiyorsanız ve güvenmekte güçlük hissediyorsanız birlikte aslında demek istediklerinizi anlamak için bir aile terapisi almanız size en iyi gelecek şeydir. Özellikle çift terapilerinde tarafsız bir kişinin orta dengeyi kurması adına değerlendirmesini herkes aile büyükleri tarafından öngörür. Ancak önemli olan birinin tavsiyesi değil kişinin kendi içindeki yanlışın farkına vararak karşı tarafı anlamaya çalışmasıdır.

 

İki farklı aile tarafından yetiştirilmiş bireyin bir arada yaşamaya başlaması ve hayata dair yeni baştan başlayarak zorluklar ile boğuşmaları zorlu olabilir. Bir de anlaşma zorlukları ilişkileri yıpratır ve süreci çıkmazlara sürükler. Evliliğin en önemli yılları bu nedenle ilk yıllar olmaktadır. Sonra rayına oturdu derken gelen çocuk ile birlikte dengeler yeniden şaşabilir. Birbirinin tüm hassas noktalarını bilerek aynı eve girmek ve detaylara dikkat etmek önemlidir. Evlilik herkesin kendi kimliğini korurken karşı tarafın da benliğine saygı duymakla oluşturulan bir biz halidir.

 

Zaman zaman çiftlerden bir taraf çözüme yanaşırken diğer taraf terapi almak istemeyebilir. O zamanlarda gelen birey ile çözüme ulaşılmaya gidilir. En azından bir tarafın farkındalığını arttırmak diğer tarafıda harekete geçirebilir. Terapist size birlikteliğinize dair doğru cevabı verecek kişi değildir. Olamaz da. Önemli olan bu noktada evliliğiniz ya da ilişkiniz ile ilgili girdiğiniz çıkmazı kendi içinizdeki cevap ile bulmanızdır.


Formu Doldurun Biz Sizi Arayalım

Ad/Soyad
Telefon
Mesajınız

Son Yazılar