Bir çok kurama göre yetişkinin sorunlarının ana kaynağı çocukluklarına dayanmaktadır. Bu nedenle çocuklarımızı doğru yetiştirmemiz sağlıklı yetişkin bireyleri oluşturmamızı sağlar.

 

Şimdilerde bu düşünce sistemi ile çocuklarımıza daha çok önem veriyor ve yetişmelerinde psikolojilerini de önemsiyoruz. Çocuğu tamir etmek erişkini tamir etmekten daha kolay gibi gözükse de aslında çocuk terapilerinde anne ve baba da devreye girerek bir aile terapisine dönüşebilmektedir. Çünkü çocuğa direkt etki eden ilk kişiler olan anne ve babanın da davranış değişimi gerçekleşemeden çocuk da etki etmek oldukça zorlu olabilmektedir. Örneğin annesi temizlik hastası bir çocuğun duygularının içine kapalı olması halini siz terapi ile açsanız da eve gidince semptomlar yine değişebilir ki hayatı algılaması da bu yoldan olmaktadır.

 

Çocuk terapisinde psikolojik rahatsızlıkların ortadan kaldırılması amaçlanmaktadır. BU aşamada doğru bir özgüven kazanılarak çocuğun yetişmesi stres ve duygusal problemler ile başa çıkmayı getirir. Çocuk terapisinde dikkat etmeniz gereken en önemli nokta çocuğunuz terapist ile doğru bağı kurabildi mi olmalıdır. Çünkü istenmeden gidilen bir terapist çocuk için daha baskılayıcı bir hal haline gelebilir. Terapi odasında çocuk terapistinin bir ane ya da arkadaş rolünü oynaması çocuğa doğru faydayı sağlamayabilir. Çocuğun o odada tam olarak bir aynaya ihtiyacı vardır. Çok küçük yaşlardaki çocuklarda konuşma terapilerinden çok oyun terapileri tercih edilir. Yaklaşık 10 yaşına kadar bu süreç devam eder. Kimi aileler tarafından ciddiye alınmasa da oyun çocuğa sirayet edebilecek ana noktadır. Oyun terapilerinde oyuncakların çocuğun kelimeleri olur çıkar ortaya. Bu durumu da ancak terapist çocuğu tanımaya başladıkça çözebilir.

 

Çocuk terapisi başlamadan önce terapist çocuk için bir çok test uygulayabilir. Gelişimini nasıl tamamladığı ve tamalarken hangi süreçlerde takılı kaldığını test sonuçları ile daha kolay görebilir. Yine tekrarlamak isterim ki çocuk gibi ciddi bir alan 2 günlük eğitimler ile değil gerçekten kendisi de terapi sürecinden geçebilmiş ciddi eğitimler ile olacak alandır. Oyun terapileri ya da çocuğa dair herhangi bir dokunuş sadece oyun oynamayı bilmekle olacak kadar basit değildir. Aksine kelimelerin kullanılmadığı bir alan daha zorlayıcı olabilmektedir.

 

Ergen terapisi ne çocuk ne yetişkin olabilmiş ancak kendi kimliğini bulmak üzere yola çıkmış bir gencin deli hikayesi gibidir. Ailelerin en çok zorlandıkları aşamalardan biri ve bir çocuğun kendi kimliği adına da mihenk taşıdır.

 

Ergen terapilerinde her terapi sürecinde olduğu gibi terapist ile danışan arasında sağlıklı bir ilişki kurulması esastır. Ancak bu aşamada ergenin özdeşlik edebileceği yani hem arakadaş hem de örnek alabileceği birinin olması bireyin etkilenmesi açısından çok daha kolay olabilmektedir. Bu illa ki aynı cinsiyet olsun demek değil bazen karşı cins oluşu daha büyük fayda sağlayabilir yeter ki ilişkileri açısından altyapıları uyabilsin. Örneğin çok erken yaşlarda felsefe okumalarına girerek uyum problemleri yaşayan bir çocuğu sadece okuldan mezun olmuş felsefi çalışmalardan uzak birine götürmek kişi için büyük kayıplara yol açabilir.


Formu Doldurun Biz Sizi Arayalım

Ad/Soyad
Telefon
Mesajınız

Son Yazılar